Jak vybrat zahradní houpačku

Výběr zahradní houpačky čeká nejednoho milovníka relaxace na čerstvém vzduchu. Blížící se jaro a probouzející se sluneční paprsky nám dávají tušit, že houpačka na zahradě bude důležitým středobodem odpočinku. Podívejme se společně na to, jak vybrat správnou zahradní houpačku.

Důležité parametrý pro výběr zahradní houpačky

Materiál

Nejběžnější jsou konstrukce houpaček vyrobené z dřeva a kovu. Dalším častým materiálem je ratan (polyratan). Podstatnou vlastností musí být odolnost materiálu vůči povětrnostním podmínkám.

Dřevěné houpačky představují klasiku, na venkovské zahrady se vyloženě hodí a nátěrem je možné je ladit k ostatnímu zahradnímu nábytku. Houpačky ze dřeva jsou stabilní a mají vysokou nosnost. Výhodou je, že dřevo je možné snadno opravit nebo renovovat.

Houpačky s kovovou konstrukcí nevyžadují velkou údržbu. Nicméně materiál vystavený vlhkému prostředí časem vyžaduje obnovu antikorozního nátěru.

Výplet sedáku a opěradla může být vyhotoven z ratanu nebo polyratanu. Jedná se o velmi odolný materiál, který nevyžaduje prakticky žádnou údržbu.

Nosnost

Podstatným faktorem pro bezpečné houpání, je váha, kterou zahradní houpačka unese. Zkusme si předem propočítat, kolik členů rodiny se bude houpat současně. Možná bude nutné vybrat houpačku s nosností vyšší než 250 kg.

Vzhled a design

Design houpačky je záležitostí vkusu, každému se bude líbit něco trochu jiného. Prostor zelené zahrady můžete osvěžit pestřejšími barvami, naopak vydlážděný dvoreček snese trochu přírodnější tóny. Dále sledujeme šířku sedací plochy, tak aby byla pohodlná pro všechny. Zajímavým bonusem některých houpaček je kryt nebo přehoz, který slouží jako ochrana před špatným počasím nebo poškrábáním. Věnujte pozornost tomu, aby sedací plochu bylo možné rozložit na lůžko. To je důležitá vlastnost houpaček, která zásadně zvyšuje pohodlí.

Cena

V neposlední řadě nás při výběru zahradní houpačky zajímá cena. Základní houpačka s kovovou konstrukcí stojí od 2500,-. Cena za dřevěné a exkluzivní houpačky se nezřídka kdy přehoupnou přes 10 tisíc. Zvláštní skupinu tvoří houpací sítě, zde se ceny pohybují ve stokorunách.